Beat Takeshi wydaje „debiutancką” powieść „Analog”

22 września do księgarń trafiła powieść Beata Takeshiego zatytułowana „Anarogu” (アナログ). Nie jest to, jak można by podejrzewać, kryminał ani historia gangsterska, a romans z prawdziwego zdarzenia.

„Anarogu” to opowieść o prawdziwej miłości w zdigitalizowanym współczesnym świecie. Dwójka bohaterów pada ofiarą „analogowego” uczucia. Nic o sobie na wzajem nie wiedząc, nie mając swoich numerów telefonów ani e-maili, Satoru i Miyuki obiecują sobie, że mimo to odnajdą się, gdy tylko będą siebie potrzebować. „Chciałbym przeżyć taką miłość, choć jeden raz” – skomentował autor.

Takeshi Kitano, który działa również pod pseudonimem Beat Takeshi, to człowiek-instytucja. Jest znanym i uznanym na całym świecie reżyserem i aktorem, w Japonii od lat działa również jako komik, producent i konferansjer telewizyjny, a także eseista. Nie zaprzecza, że korzystał z usług ghostwriterów, ale „Anarogu” napisał w całości sam. W wywiadzie dla NHK Kitano wyjawił, że wielokrotnie pytano go, dlaczego nie kręci filmów o miłości. Zwykł odpowiadać, że przygotowuje taki scenariusz, choć w rzeczywistości nie robił w tym zakresie nic, aż do 2015 roku, kiedy to komik Naoki Matayoshi otrzymał nagrodę im. Akutagawy za powieść „Hibana”  (火花), co było wydarzeniem bez precedensu. Takeshi się wściekł i od razu sięgnął po pióro. Niespotykany sukces literacki młodszego kolegi po fachu zmotywował go do napisania powieści. Co z tego wyszło, można już ocenić. Być może międzynarodowa popularność reżysera sprawi, że prawa do książki kupią również zachodnie wydawnictwa.

( shinchosha.co.jp, nhk.or.jp )

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s